Сьогодні, на ринку підлогових покриттів, велика кількість матеріалів. Вибрати складно, з урахуванням безлічі плюсів і мінусів у кожного з них. Ми вирішили зробити порівняння всіх сучасних покриттів для підлоги. Наш цикл статей почнемо з найбільш популярних: ламінат та паркетна дошка (для зручності будемо називати просто паркет). Що краще? Які характеристики важливі для вас?

Ціна

 Ламінат і паркетна дошка за ціною мають безліч варіантів. Крайні варіанти можуть відрізнятися в 3-5 разів. Але, звичайно ж, ламінат в будь-якому сегменті дешевше паркетної дошки. Тому за одну і ту ж ціну характеристики ламінату будуть вище. Краще дорогий ламінат, ніж дешевий паркет.

Ламінат: 1 бал. Паркет: 0 балів

Екологічність

 Ламінат, на сьогоднішній день, досить екологічне покриття з сертифікацією за європейськими нормами. Але все ж, паркетна дошка в своєму складі має менше шкідливих добавок (клею, лак). Тому тут перевага за паркетною дошкою.

Ламінат: 1 бал. Паркет: 1 бал

Водостійкість

 Паркетна дошка складається з дерева, яке реагує на вологість і дуже погано переносить контакт з водою. Ламінат також в основі має дерево (спресовані волокна), але завдяки структурі і різним добавкам він вологостійкий. Дорожчі варіанти підвищеної вологостійкості або навіть водостійкі (підходять до ванної). Це не 100% захист від контакту з водою, але набагато краще паркету.

Ламінат: 2 бали. Паркет: 1 бал

Структура

 Дуже важлива характеристика для підлоги - це її структура на дотик. Приємні тактильні відчуття від ходьби босоніж важливі для домашнього затишку. Це впливає і на зовнішній вигляд. Ламінат, в дорогих колекціях, практично не відрізняється від паркету, а дешева паркетна дошка - гладка і виглядає просто. Але в однакових сегментах паркетна дошка приємніше і натуральніше на дотик.

Ламінат: 2 бали. Паркет: 2 бали

Зносостійкість

 Захист паркетної дошки лаком або маслом по стійкості до механічних пошкоджень поступається в рази захисному шару ламіната. Паркет набагато простіше подряпати або пошкодити меблями, стільцями. Якщо є великі тварини або маленькі діти, то на паркеті швидко з'являться сліди. Також потрібні спеціальні засоби для догляду, щоб не пошкодити захист. Через деякий час захисний шар паркету вимагає оновлення.

Ламінат: 3 бали. Паркет: 2 бали

Ударостійкість

 Більшість порід дерева м'які (за винятком екзотичних) і погано переносять удари. Від каблуків або впавшої важкої сковорідки можуть залишитися вм'ятини. У цьому показнику ламінат більш стійкий. При сильних ударах на ньому теж можуть з'явиться відколи, але це складніше зробити.

Ламінат: 4 бали. Паркет: 2 бали

Теплота

 У паркетної дошки вище показник теплоізоляції за рахунок більш низької щільності і більш високої товщини. Завдяки цьому паркет краще захищає від холоду основи і утримує тепло людини. Ламінат можна убезпечити від холоду товщою спеціалізованої підкладкою, але все одно, він буде холодніше, так як менше утримує тепло. Звичайно, ламінат тепліше бетону або плитки, але програє паркетнії дошці по цій характеристиці.

Ламінат: 4 бали. Паркет: 3 бали

Тепла підлога

 Зворотний бік високої теплоізоляції паркетної дошки це те, що система теплої підлоги буде неефективна. Також, паркет не любить різких перепадів температур. Виробники паркетної дошки рекомендують більш тонкі варіанти і вказують, що можна використовувати теплу підлогу, але все ж це поганий варіант для прогріву. Ламінат не ідеальний для теплої підлоги, але правильно вибравши покриття і підкладку, ви отримаєте набагато краще рішення.

Ламінат: 5 балів. Паркет: 3 бали

Тиша

 Паркетну дошку бажано приклеювати до основи для досягнення максимальної тиші при ходьбі. Але навіть при плаваючому варіанті укладання, паркет тихіше ламінату. Гучність ламінату можна значно зменшити вибравши спеціалізовану підкладку. Також більш товстий ламінат трохи менше шумить через вагу плити.

Ламінат: 5 балів. Паркет: 4 бали

Комфорт при ходьбі

Ламінат і паркетна дошка досить тверді. Тому комфорт при ходьбі нижчий ніж на м'яких покриттях. Але якщо порівняти, то паркет трохи м'якше через щільність. Знову ж хороша підкладка (пробка наприклад) може збільшити комфорт при ходьбі по ламінату. Тут бал не отримує ні одне покриття.

Вогнестійкість

 Вогнестійкість паркетної дошки (не рахуючи спеціалізованих варіантів) за європейськими нормами D (fl) s1, а ламінату С (fl) s1. Тобто ламінат на клас вище і безпечніше за даною характеристикою.

Ламінат: 6 балів. Паркет: 4 бали

Ремонт

 При невеликих пошкодженнях ламінату (як і паркету) можна використовувати ремонтні набори. Але при значному пошкодженні замінити дошку складно. Паркетна дошка також складна для заміни пари дощок, але її можна оновити циклюванням. Це дорого, паркет повинен бути приклеєний і процедура можлива 1-2 рази (залежить від товщини верхнього шару в паркетній дошці). Але все ж в ламінаті такого зробити не можна.

Ламінат: 6 балів. Паркет: 5 балів

Вибір декорів, дизайнів

 Паркетна дошка обмежена за вибором дизайнів породами дерева. Також переважна більшість паркету робиться з 2-3х порід. Звичайно, є безліч варіантів тонування, брашування і фарбування, але це не зрівняється з різноманітною кількістю декорів в ламінаті. Ламінат цікавий величезним вибором варіантів як під дерево, так і під камінь, плитку або різні рисунки, написи і кольори.

Ламінат: 7 балів. Паркет: 5 балів

Простота і ціна укладання

 Будь який ламінат має досить просту замкову систему. При наявності інструментів і вивчивши інструкцію, його може вкласти навіть новачок. Майстрів з укладання ламінату досить багато і ціна невисока. Паркетна дошка також має варіації з замком, але безліч варіантів необхідно клеїти. Та й скласти такий замок не так просто як в ламінаті. Також ціна підготовки та укладання паркету дуже висока і може досягати до 30% від ціни матеріалу.

Ламінат: 8 балів. Паркет: 5 балів

Підсумок

 У загальному заліку виграє ламінат, але для кожного цей вибір індивідуальний. Якщо ціна покриття і його установки для вас не важлива, а декор натурального дуба підходить для дизайну, то вже нічия між покриттями. Також для когось одна характеристика важливіше ніж 2-3х інших. Вибір за вами.

Підсумкова таблиця порівняння ламінату та паркетної дошки:

  Ламінат Паркет
Ціна +  
Екологічність   +
Водостійкість +  
Структура   +
Зносостійкість +  
Ударостійкість +  
Теплота   +
Тепла підлога +  
Тиша   +
Вогнестійкість +  
Ремонт   +
Декористика +  
Вкладання +  
  8 5