У нашому циклі порівняннь підлогових покриттів ми розглядали вінілові підлоги як один вид. Але є кілька типів вінілу для підлоги і вони відрізняються за частиною характеристик. Тому ми підготували великий огляд даного виду підлогових покриттів. Що все таки краще? Клейовий або замковий LVT, SPC або Rigid?

 Для повноти інформації рекомендуємо прочитати наші статті по вінілових підлогах:

Вінілова і композитна підлога. Що таке LVT, SPC, Rigid, WPC

5 міфів про вінілову підлогу

Загальні характеристики

 Вся вінілова підлога має спільні переваги:

  • 100% водостійкість. У вінілі немає порожнин, та вода не може зруйнувати підлогу. Але якщо немає приклеювання або ізоляції по периметру, то волога може потрапити під покриття. Це потрібно враховувати при укладанні вінілової підлоги у ванних кімнатах, кухнях і інших місцях де можливе попадання води.
  • Відмінно сумісні з системами "тепла підлога" (ефективність відрізняється)
  • Невелике розширення матеріалу: безпорогова укладання великих приміщень
  • Антистатичність
  • Горючість у всіх вінілових підлог Bfl-S1. Це важко займисті підлоги з мінімальною кількістю диму і відсутністю гарячих крапель під час пожежі.
  • Клас антиковзання в основному R10 (R9 рідше). Нормальне протиковзання при нахилі до 19 градусів.
  • Укладання вінілових підлог можливе на будь-яке тверде та рівне покриття. Чудово підходить для швидких ремонтів старих приміщень (поверх плитки, ламінату). Також для роботи потрібна мінімальна кількість інструментів і немає пилу.

А тепер перейдемо до відмінностей.

Комфорт

 Вініл - це м'який і еластичний матеріал. Завдяки цьому, по вініловій підлозі ходити приємно. Вона амортизує при ходьбі або падінні. Але через різний склад та шари, види вінілових підлог відрізняються по комфорту.

 Клейовий LVT м'який, але дуже тонкий. Тому відчувається жорсткість основи. У взутті це не так помітно (офіси, магазини), але для дому це не так комфортно.

 Замковій вініл товщий на 80%, та такий же еластичний. Цього вистачає, щоб не відчувати бетон. Якщо ж додати підкладку, то це буде дуже комфортне для ходьби покриття.

 Rigid вінілова підлога трохи товща, але й жорсткіша через додаткові шари для твердості покриття. Виробники компенсують це спеціальними пом'якшуючими шарами. Тому комфорт на рівні звичайного замкового LVT. Також, з твердими вінілом обов'язкова підкладка, що додає м'якості.

 SPC менш еластичний, так як вміщує менше полімерів. Але це все одно відносно м'яке покриття. Підкладка (вбудована або спеціалізована) додає комфорту, але він нижчий ніж у LVT або Rigid.

Стабільність

 Лінійне розширення вінілових підлог досить низьке. Але в силу м'якості полімеру, дуже важлива стабільність матеріалу і міцність замків. Міцність досягається шарами скловолокна і мінеральними добавками. Характеристика важлива для укладання великих приміщень одним контуром, використанні теплої підлоги, зон з великою прохідністю.

 Окремо варто виділити панорамні вікна і кімнати з великою кількістю сонячного світла. Нагрівання від сонця може досягати 40-50 градусів і це швидке нагрівання. Це не псує підлогу, так як вініл починає розмякшення від 80 градусів, а руйнується від 170. Але через високий нагрів, та потім охолодження, створюється висока внутрішня напруга, яка призводить до скручування вінілової підлоги або розкриття замків. Тому необхідно уникати перегріву на сонці або використовувати більш стабільні вінілові покриття.

 Клейовий вініл максимально надійний, так як має фіксацію клеєм і окремі ламелі не з'єднуються замками. Його можна укладати будь-якою площею, він стійкий до деформації і не потрібні зазори від стін (при приклеюванні до стяжки). Але при сильному нагріванні, клей також може ослабнути (потрібно використовувати термостійкий).

 Замковий LVT можна укладати не більше 15 метрів завдовжки без розриву. Обов'язковий відступ по периметру 0.50 мм на кожен метр. Сила замку на розрив (по короткій стороні) становить 2.5 kN/m. Для більшої надійності, замковий вініл можна приклеювати, але дуже важливо, щоб він був еластичний і дозволяв трохи рухатися підлозі (не руйнувалися замки).

 Rigid вініл міцніший, але виробники також обмежують площу до 15 метрів в довжину. Через жорсткість відступи необхідні 0.75 мм на погонному метрі. При цьому, сила замку в торці на 20% вище (3 kN/m). Приклеювання не бажане.

 SPC підлогу можна укладати до 20 метрів в довжину. Відступи такі ж як і у замкового вінілу. Сила замку набагато вища. Від 3.6 (Rocko, Fortika) до 6.5 kN/m (Arbiton Amaron). Це до 2х раз міцніше, ніж у Rigid. Також, склад і однорідність SPC вінілу роблять його більш стійким до нагрівання.

Теплоізоляція

 Теплоізоляція матеріалу впливає на відчуття при ходьбі, а також на ефективність теплої підлоги. Чим вище показник теплоізоляції, тим тепліше підлога (краще ізолює холод основи та затримує тепло від людини). Але, в той же час, це гірше для ефективності систем "теплої підлоги". На теплоізоляцію впливає товщина і щільність матеріалу. Для офісів і магазинів це не важливий показник, так як всі ходять взуті, та не використовуються системи обігріву підлоги. Але для будинку - це одна з важливих характеристик.

 Клейовий вініл при товщині 2.5 мм (стандартна товщина для клейових LVT) має теплоізоляцію від 0.013 (ADO) до 0.015 m²K/W (Quick Step, Arbiton). Слабо ізолює холод від основи, але тепліше плитки.

 Замковий LVT в основному має товщину 4.5 мм і підвищену щільність в порівнянні з клейовим варіантом. Тому теплоізоляція вінілової підлоги варіюється від 0.018 (Moduleo, Primero) до 0.020 m²K/W (Quick Step, Loc Floor). У LVT Wicanders Hydrocork завдяки шару корку теплоізоляція 0.0432 m²K/W. Це набагато тепліше всіх інших варіантів (без використання підкладки). В середньому замковий вініл тепліше на 30%, ніж клейовий. Якщо ж додати підкладку (теплоізоляція від 0.008 до 0.03 m²K/W), то різниця буде в 3-3.5 рази.

 Rigid вініли відрізняються більш складною структурою і товщиною 5 мм. Так як склад, щільність і кількість шарів різна, то і розкид показника теплоізоляції вище. Від 0.016 m²K/W (IVC Spectra) до більш високих 0.025 (Quick Step, Balterio) та 0.0293 (Berry Alloc) m²K/W. Таким чином Rigid LVT тепліше на 25% і більше, ніж замковий. Але використання підкладки обов'язково з твердими вінілом і з нею різниця вже виросте до 2.5-3х раз (якщо не використовувати її під LVT).

 SPC вініл за структурою є щільним і однорідним матеріалом. Стандартна товщина 4.5-5 мм. Часто є вбудована підкладка. Теплоізоляція дуже сильно відрізняється у різних виробників. Позначається те, що в SPC використовується різний склад і співвідношення полімерів. Низький показник у Rocko Vinyl (0.012), Classen Ceramin (0.015, 4.5 мм без підкладки) і ADO Fortika (0.0177). Більш високі значення у Arbiton Amaron (0.039, 5 мм без підкладки), Falquon The Floor (0.0375) і Nomad Flo (0.045). В середньому теплота SPC ламінату на рівні замкового LVT (є варіанти і холодніше, і тепліше).

 Для систем "теплих підлог" потрібно враховувати, що вінілову підлогу рекомендується гріти не більше ніж 28 градусів на поверхні підлоги. Це стандарт для всіх підлогових покриттів, так як більш висока температура підлоги шкідлива для людини. Низька теплоізоляція дозволяє швидше і економніше нагріти покриття, але в той же час важлива товщина для утримання тепла та стабільності.

Звукоізоляція

 Вініл це тихий матеріал. Сама підлога не шумить, але шуми залишаються. Різні види вінілових підлог по різному їх поглинають, збільшуючи комфорт в приміщенні.

 Клейова вінілова підлога дуже тонка і зменшує шум всього на 2-3 dB. Клей не покращує дану характеристику.

 Замковий вініл зменшує шум на 4-6 dB. Але з ним можна використовувати підкладку, яка додає шумоізоляцію від 15 до 19 dB. Окремо можна виділити Wicanders Hydrocork, який поглинає до 16 dB (завдяки шару корку).

 Rigid вінілова підлога в своїй структурі має додаткові акустичні шари, які роблять його тихіше. IVC Spectra (з вбудованою підкладкою) зменшує шум на 21 dB, а Berry Alloc Style самостійно поглинає шуми до 11 dB (підкладка додає ще 15-19 dB).

 SPC вініл жорсткіший за структурою, і не так ефективно поглинає звуки (на рівні клейового). Але використання вбудованої підкладки або додаткової, підвищує показник звукоізоляції до 18-22 dB (4-5 мм + 1 мм підкладки).

 Таким чином, всі вінілові підлоги, крім клейового, можуть забезпечити зниження шуму на рівні 20 dB. Максимально тихі Rigid вініли з підкладкою (до 30 dB) і трохи гірше замковий LVT (до 25 dB).

Ціна

 Ціна - це дуже важливий фактор у виборі покриття для будинку або офісу. У витратах варто врахувати не тільки ціну вінілової підлоги, але і вартість додаткових матеріалів (клей, підкладка) і укладання.

 Клейовий LVT - це найекономніший варіант. Низька товщина і відсутність замка роблять його більш дешевим у виробництві. Іноді клейовий варіант одного виробника дорожче замкового в іншого, але там відрізняються якість і зовнішній вигляд покриття. Для ціеї вінілової підлоги обов'язково використання клею. Якісний клей повністю безпечний і сумісний з теплою підлогою. Його ціна становить 7-12% від вартості покриття. Укладання клейової вінілової підлоги трохи складніше і довше, ніж замкових варіантів. Тому вартість укладання вище на 20-25%. Але навіть з урахуванням ціни клею і переплати за укладку, загальна вартість клейового вінілу на 20-30% менше замковогу LVT.

 Замкова вінілова підлога дорожче, але не вимагає обов'язкової підкладки або приклеювання. Укладання досить просте. Для підвищення експлуатаційних характеристик під замковий LVT можна використовувати підкладку (теплота, тиша, комфорт) або приклеїти (стабільність, тиша). Тоді ціна додатково зросте на 5-10% і загальна вартість буде на 25-40% вище, ніж клейового вінілу.

 Rigid вініл дорожче на 15-20% замкового LVT. Укладання таке ж просте. Але для Rigid LVT обов'язково використання підкладки. Це робить загальну вартість на 20-25% вище, ніж у замкового вінілу (без підкладки).

 SPC вініл за ціною мають варіанти як на рівні замкових LVT, так і трохи дорожче. Укладання не відрізняється від інших. Для SPC обов'язково потрібна підкладка, але часто вона вбудована і входить в ціну. Тому загальна вартість SPC приблизно дорівнює замковому LVT (в одному ціновому сегменті).

Підсумок

 Зупинивши вибір на вінілових підлогах, ви отримаєте відмінне покриття. Виходячи з характеристик, можна підібрати підходящий для вас варіант. Також важливий асортимент і вибір декорів. На нашому сайті та в салонах велика кількість різних виробників і кольорів. У будь-якому випадку, вибір за Вами!