Ламінат - це одне з найпопулярніших покриттів для підлоги. Він підкуповує своєю простотою укладання, великим вибором і ціною. Але при цьому розкид за цінами величезний. Є безліч характеристик ламінату, які не тільки впливає на ціну, але і на подальшу експлуатацію статі. Одна з таких характеристик - це фаска. Так що ж таке фаска і які її переваги. Який ламінат краще з фаскою або без?
Що таке фаска
Фаска - це невеликий скіс по сторонам ламінату. Візуально фаска на ламінаті - це невелике заглиблення по периметру окремої ламелі.
Призначення фаски
Навіщо фаска на ламінаті? Фаска здавна робиться на елементах підлогового покриття з натуральної деревини - плашках паркету, масивної дошки. Оскільки дерево з часом усихає, між окремими планками з'являються щілини. Якщо розходяться дошки з рівними прямими гранями, які раніше щільно змикалися, це впадає в очі. Фаска робить щілини менш помітними. Якщо мова йде про масивній дошці, то зріз кута дозволяє також усунути дефекти обробки, знизити ризик утворення відколів по краю, на який припадає навантаження.
Тому спочатку основне призначення фаски на ламінаті - зробити його більш схожим на натуральний паркет. Якщо ламелі ламінату щільно прилягають один до одного і створюють суцільне, монолітне покриття без зазорів, це підкреслює його штучний характер. Нанесення фасок, візуально відокремлюють мостини один від одного, дозволяє імітувати дощате покриття.
Види фасок
Фаски на ламінаті розрізняються візуально, покриттям, формою, глибиною. Іноді це просто зовнішні відмінності, але іноді впливає і на експлуатацію ламінату. Можна виділити такі види фасок:
- При виробництві фаска найчастіше зрізається з ламелі. Це звичайна фаска. Але в більш дорогому ламинате (і то не в усьому) фаска проводиться шляхом продавлювання (пресування) краю дошки. Це пресована фаска. В експлуатації завдяки підвищеній щільності вона краще стримує воду. Через особливості виробництва вона не така помітна і використовується рідко.
- Після виробництва фаску зазвичай покривають спеціальною водооталкивающая фарбою. Це фарбована фаска. Для кращого захисту від води і пошкоджень, а також максимальної імітації дерев'яного паркету, деякі виробники наносять на фаску спеціальну плівку під колір ламінату (більшість колекцій ламінату Balterio і Quick Step використовують цю технологію). І зовсім мала частина найдорожчих колекцій проводиться шляхом ламінування фаски таким же захисним шаром, як і сам ламінат (наприклад колекція ламінату Quick Step Majestic). Це ламінована фаска.
- За формою фаски в основному V-подібні (скіс під кутом), а в декорах під камінь \ плитку U-подібна (як канавка). При цьому в більш дорогому ламинате фаску іноді роблять нерівним зрізом для більшої імітації дерева. Ламіновані фаски через особливостей виробництва напівкруглої форми. Форма впливає тільки на зовнішній вигляд.
- Якщо фаска наноситься з усіх боків (по периметру), то вона називається 4-х сторонньої і часто позначається 4V. Але іноді для візуального подовження дошки виробник наносить фаску тільки з двох довгих сторін. Така фаска називається 2-х сторонньої і позначається 2V.
- За кольором фаска може бути близькою до кольору ламінату (тоді на відстані її не видно) або навпаки контрастно виділяти кожну ламель (чорна фаска на білому ламинате). При цьому при фарбованої фаске у більшості виробників до 5 кольорів на всі декори. І іноді колір фаски візуально не дуже підходить до декору ламінату.
- За глибиною фаски є зовсім мінімальні зрізи 1-2 мм (мікрофаска), а є глибокі фаски (як в дерев'яній підлозі). Це також тільки візуально впливає на ламінат
Переваги фаски
Перш за все, як уже говорилося, фаска на ламінаті надає йому схожості з натуральним паркетом. Але при цьому вона виконує і інші функції:
- маскує щілини, що виникають між панелями при ослабленні замкових з'єднань або через температурних перепадів, завдяки чому ламінат зберігає гарний зовнішній вигляд
- дозволяє візуально згладити перепади висоти між сусідніми планками, пов'язані з нерівним підставою. Правда, проблему підвищеного навантаження на замки через нерівності чорнової підлоги фаска не вирішує
- також при укладанні знижує ймовірність пошкодити край ламелі
- якщо ламінат трохи набряк через вплив вологи, то даний перепад також замаскує фаска на ламінаті
- в експлуатації захищає краї ламелі від пошкоджень і на світлі не будуть видні шви і потертості
Недоліки фаски
Найбільший міф через якого люди не хочуть купувати і укладати ламінат з фаскою, це побоювання, що виїмки будуть забиватися брудом. Але зріз на ламінаті не такий великий і при відсутності вдома великої кількості бруду і регулярного прибирання ви не зіткнетеся з такою проблемою. Інші мінуси ламінату з фаскою:
- більш висока ціна в порівнянні з ламінатом без фаски (при інших рівних характеристиках)
- фарбована фаска може мати дефекти неповної прокраски (але це не поширена проблема)
З фаскою або без?
У більшості ситуацій найкращим вибором буде ламінат з фаскою. Якщо у вас не тимчасове приміщення або дизайн не вимагає цілісного полотна, то ми б рекомендували ламінат з фаскою. У нашому магазині ви можете вибрати відмінний варіант ламінату з фаскою за доступною ціною або встигнути купити найдоступніші позиції у відділі Розпродаж.